Prawie każdy słyszał o SIP. Ale nie wszyscy rozumieją, co to jest i czym telefonia SIP różni się od zwykłej komunikacji telefonicznej. Kontynuujemy serię artykułów wprowadzających na temat analityki i wirtualnej centrali PBX. A dzisiejszym tematem naszego artykułu jest telefonia SIP w prostych słowach.
Jaka jest różnica między telefonią SIP a IP i VoIP?
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest pbx (Private Branch Exchange), czyli telefonia wirtualna, prawdopodobnie spotkałeś się z tymi terminami. Dlatego na początek zastanówmy się, jaka jest różnica między telefonią SIP, telefonią IP i VoIP. Pomoże to nie pomylić się z terminologią i od razu zrozumieć, jak wszystko działa.
Zacznijmy od najbardziej rozbudowanego pojęcia ― komunikacji IP (Internet Protocol ― „protokół internetowy”). Można powiedzieć, że jest to „początek wszystkich początków”, ponieważ to protokół IP połączył wszystkie sieci komputerowe świata w globalny Internet. Dlatego każdy komputer ma swój unikalny adres IP, który jest potrzebny do wymiany danych.
Istnieje technologia przesyłania danych dźwiękowych przez sieć – nazywa się to komunikacją VoIP (Voice over IP ― „Protokół głosowy przez Internet”). Dzięki niemu możemy wymieniać dowolne dane tam, gdzie jest głos – dzwonić przez Internet, transmitować webinary czy oglądać wideo z kamer CCTV z dźwiękiem.
Telefonia IP to ogólna nazwa telefonii w Internecie. Jest to podzbiór VoIP, ale obejmuje tylko połączenia telefoniczne i połączenia wideo, nic więcej. Jak sama nazwa wskazuje, komunikacja odbywa się za pomocą tego samego protokołu IP.
Jeszcze węższym pojęciem jest telefonia SIP. Jeśli telefonia IP to nazwa technologii jako całość, to SIP jest tylko jedną z jej odmian, jednym z protokołów komunikacyjnych. Jeśli zrobimy porównanie, to one również odnoszą się do siebie, jak laptop i ASUS.
O SIP porozmawiamy poniżej, ale na razie podsumujmy:
IP to protokół do przesyłania danych przez sieć
VoIP to technologia umożliwiająca przesyłanie dowolnego rodzaju głosu przez sieć
Telefonia IP to technologia połączeń i komunikacji wideo z wykorzystaniem Internet
SIP to jeden z protokołów umożliwiających działanie telefonii IP.
Co to jest telefonia SIP
SIP (Session Initiation Protocol) — jest to protokół przesyłania danych. Można go porównać do języka, który pomaga urządzeniom rozumieć się nawzajem i komunikować bez błędów. Jest używany do różnych celów – do telefonii IP, konferencji wideo i audio, a nawet gier online. Mówiąc prościej, działa zgodnie ze schematem „klient-serwer”, ciągle zmieniając żądania i odpowiedzi.
Tak się stało: słowo SIP jest czasami nazywane technologią połączeń przez Internet jako całość. Wtedy pojawia się pytanie: SIP i telefonia IP ― jaka jest różnica? Różnica polega na tym, że telefonia SIP to komunikacja przez Internet tylko przy użyciu tego konkretnego protokołu. Na przykład Skype go używa.
Istnieją inne protokoły dla telefonii IP. Ale obecnie SIP jest uniwersalnym standardem wymiany danych w sieci. Eksperci uważają go za najbardziej obiecujący i jest najczęściej używany. Telefonia SIP jest dostępna tam, gdzie jest Internet o prędkości co najmniej 64 Kbps. To jest prawie wszędzie.
Telefonia IP umożliwia powiązanie numeru nie z lokalizacją, ale z konkretnym użytkownikiem, a to otwiera szerokie możliwości, na przykład, w zakresie analityki. W końcu w ten sposób można dowiedzieć się znacznie więcej o kliencie. W szczególności ta technologia jest podstawą śledzenia połączeń ― call tracking.
Jak wykonywać i odbierać połączenia za pomocą SIP
- za pomocą komputera lub laptopa, jeśli zainstalujesz na nim specjalny program (klient SIP) i wyposażysz go w słuchawkę i mikrofon;
- przez WI-FI lub 3g/4g za pomocą programów SIP na tablety i telefony komórkowe;
- za pomocą specjalnego stacjonarnego telefonu SIP, który jest dołączony do routera;
- podłączając zwykły telefon do bramki VoIP, a samą bramę do routera.
Jak działa telefonia SIP
Rozważmy przykład, kiedy osoba dzwoni z komputera, na którym jest zainstalowany klient SIP, do firmy korzystającej z telefonii SIP:
- Podczas rozmowy specjalny program (kodek) kompresuje głos klienta do postaci sygnału cyfrowego. Przyspiesza to komunikację i zmniejsza obciążenie sieci.
- Sygnał przesyłany jest do urządzenia, z którego korzysta firma (komputer, telefon SIP itp.).
- Dwa urządzenia odnajdują się po adresie IP i rozpoczynają sesję komunikacyjną za pomocą protokołu SIP.
- Sygnał jest ponownie konwertowany na analogowy, a menedżer odbierający połączenie słyszy normalny głos klienta.
Poniżej uproszczony schemat obrazujący działanie telefonii SIP przy takim połączeniu przychodzącym:
Korzyści z telefonii SIP
Ten rodzaj telefonii jest na tyle wygodny i praktyczny, że aktywnie zastępuje tradycyjną telefonię. Przede wszystkim dotyczy to biznesu – i nie jest to zaskakujące, ponieważ pozwala ekonomicznie i szybko zapewnić firmie komunikację. Rozważ zalety tego rodzaju komunikacji.
- Jest to tańsze niż podłączenie i skonfigurowanie analogowej centrali PBX. Będziesz miał do swojej dyspozycji wielokanałowy numer, który nigdy nie będzie zajęty (jeśli masz wystarczającą liczbę pracowników). Możesz także zwiększyć liczbę operatorów w sieci korporacyjnej bez znacznych kosztów.
- Szybka telefonizacja firmy. Jeśli pośrednicy mówią o dobrych mieszkaniach „wejdź i zamieszkaj”, to telefonia SIP to „przyjdź i pracuj”. Nawet jeśli właśnie wprowadziłeś się do biura z gołymi ścianami i tylko komputerem i słuchawkami z zestawem słuchawkowym. Możesz nawet nie mieć Internetu ― wystarczy mieć wysokiej jakości połączenie 3G.
- Za połączenia płacisz według podstawowych stawek za usługi telefoniczne – niezależnie od tego, gdzie znajduje się abonent. Numery SIP są tańsze niż instalacja zwykłej linii telefonicznej. Jest to szczególnie wygodne w przypadku telefonowania do dużych przedsiębiorstw z dużą liczbą oddziałów zlokalizowanych w różnych miejscach.
- Telefonia SIP umożliwia łączenie danych o połączeniach z innymi systemami – CRM, systemami analitycznymi. Dzięki tym danym Twoja firma będzie bardziej wydajna. Na przykład dzięki telefonii SIP możliwe jest śledzenie połączeń. Za pomocą śledzenia połączeń będziesz mógł zobaczyć, z jakich źródeł reklamowych pochodzą klienci i podejmować właściwe decyzje w celu zwiększenia sprzedaży.
- Za pomocą telefonii SIP i śledzenia połączeń możesz monitorować obciążenie działu sprzedaży, jego skuteczność i kontrolować każdego menedżera, słuchając nagrań rozmów telefonicznych. Wszystko to podniesie poziom obsługi i wpłynie na procent zawieranych transakcji.
- Nie ma ograniczeń geograficznych. Na przykład Ringostat umożliwia łączenie numerów SIP w dowolnej części świata, w której istnieje telefonia SIP. Zapewniamy wysokiej jakości komunikację w Ameryce Północnej, Europie i większości Azji.
- Numery SIP z różnych krajów mogą być połączone z call center lub działem sprzedaży, niezależnie od ich lokalizacji. Na przykład do biura w Warszawie możesz połączyć numery przychodzące z Kijowa, Berlina, Londynu.
- Dobra ochrona przed podsłuchem, w przeciwieństwie do tradycyjnych linii telefonicznych.
- Możliwe jest utworzenie zdalnego call center poprzez przydzielenie mu numerów SIP. W ten sposób zaoszczędzisz na sprzęcie i wynajmie biura.
- Elastyczne ustawienia. Możesz skonfigurować złożony schemat przekazywania połączeń między działami i kierownikami, pocztę głosową, automatyczną sekretarkę, IVR (menu głosowe). Możesz kolejkować rozmowy, w zależności od zajętości menedżerów, nagrywać rozmowy itp.
- Dzięki telefonii SIP możesz skonfigurować formularz oddzwaniania na stronie. Jak pokazuje doświadczenie Ringostat, czasami pozwala zwiększyć liczbę połączeń o 48%.
- Możesz skonfigurować swoją wirtualną centralę PBX zgodnie z harmonogramem pracy i weekendami. Na przykład połączenia poza godzinami pracy mogą być przekierowywane na osobiste numery telefonów komórkowych pracowników. Poniżej przykład jak wygląda schemat przekierowania połączeń w Ringostat za okres poza godzinami pracy w dni wolne od pracy:
Często Zadawane Pytania
Czego potrzebujesz do telefonii SIP?
Łącze internetowe, komputer lub laptop, słuchawki z zestawem słuchawkowym i programem do wykonywania i odbierania połączeń. Firma może również zakupić u operatora numer telefonu w formacie SIP i umieścić go na swojej stronie internetowej.
Jak skonfigurować telefonię SIP?
Jeśli podłączysz wirtualną centralę PBX, to zwykle za jej podstawową konfigurację odpowiada firma dostarczająca to narzędzie. Jeśli odbierasz połączenia za pomocą specjalnego oprogramowania, możesz je skonfigurować zgodnie z instrukcjami, które zwykle są dostępne na stronach internetowych takich firm.
Jak wybrać telefonię SIP?
Przede wszystkim zwróć uwagę na niezawodność połączenia. Dowiedz się, czy firma udostępnia numery regionu lub operatora, którego potrzebujesz, czy telefonię można elastycznie skonfigurować do własnych potrzeb.
Wyniki
Telefonia SIP to doskonałe rozwiązanie dla firm rozpoczynających działalność oraz firm, które mają praktyczne podejście do organizacji procesów biznesowych. To nie tylko szansa na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także podniesienie poziomu obsługi klienta, a także zbudowanie pełnoprawnej analityki dla firmy. Dlatego telefonia SIP staje się coraz bardziej popularna.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tematu artykułu, zadaj je w komentarzach. Przypominamy również, że możesz wypożyczyć numery SIP od Ringostat, a także podłączyć do projektu własne numery. W tym celu skontaktuj się z naszym działem pomocy technicznej — [email protected].